Masz pytanie?

24/11/2017

 

V i n t a g e 

 

Bardzo lubię brzmienie tego słowa. Jest szorstkie, ale jednocześnie ma w sobie pewnego rodzaju delikatność i dostojność.
Bez wątpienia kojarzy się z czymś, co ma swoją historię i swoje korzenie. To 'coś', co łączy przeszłość z teraźniejszością. 'Coś', co możesz także ponieść w przyszłość. Przetrwało przecież już tyle lat, więc przetrwa jeszcze co najmniej kilka kolejnych, a z każdym kolejnym rokiem będzie coraz bardziej szlachetne, wyrafinowane i wyszukane.

Miłośnicy dobrego wina wiedzą dokładnie jak to się dzieje :)

Vintage to styl, który bardzo często pojawia się we wnętrzach. Połączenie starego z nowym daje bardzo ciekawe efekty.

Uwielbiamy stare przedmioty. Takie, które biorąc do ręki przywołują wspomnienia, bo „naładowane” są pewną magiczną energią minionych czasów. 
Być może masz wokół siebie rzeczy, które są w Twojej rodzinie od pokoleń i mają dla Ciebie szczególną, emocjonalną wartość. Warto je wyeksponować we wnętrzu. Zazwyczaj są po prostu piękne, a nierzadko również bardzo dobrze zaprojektowane i solidnie wykonane. 

Czasem od starszych osób można usłyszeć zdanie: 
„... teraz już się takich rzeczy nie robi...” 

Niestety to prawda...

Często dostępne dziś w sklepach przedmioty, produkowane na masową skalę, nie mają nawet szansy aby się zestarzeć, bo są zbyt słabej jakości i nie przetrwają próby czasu.

 

VINTAGE=>JAKOŚĆ

 

 

Cytując Wikipedię:
„(...) powinny to być zarazem rzeczy wysokiej jakości, mało podatne na zniszczenia, którym upływ czasu nadaje szlachetności. Obecnie słowem tym określa się produkty, które jedynie nawiązują do poprzednich epok.”

 

Żyjemy coraz bardziej świadomie i odpowiedzialnie. My - jako społeczeństwo.
Czytamy etykietki i sprawdzamy skład produktów żywnościowych i kosmetyków – to jest już niemal oczywiste. Coraz częściej interesuje nas też gdzie zostały wyprodukowane ubrania, które nosimy. Bardzo ważne jest również pochodzenie zabawek dla dzieci.

 

SLOW FOOD

...

 

SLOW FASHION

 

SLOW LIFE

 

A co z przedmiotami, którymi dekorujesz swój dom?

Sprawdzasz, gdzie zostały wyprodukowane?

Sprawdzasz skład zapachowych świec i wybierasz tylko te naturalne, by nie wdychać niezdrowych substancji?

 

Może czas na   SLOW HOME ... 

 

 

Nie... - nie wymyślam niczego nowego. To już się dzieje! Na szczęście!

(Slow Home to jednak temat na osobny wpis, bo oczywiście nie dotyczy jedynie wystroju wnętrza.)

 

Co więc położyć na drugiej szlace jako przeciwwagę dla seryjnie produkowanych, w setkach tysięcy egzemplarzy, identycznych przedmiotów, które jedynie wyglądają na stare, wysłużone i ręcznie wykonane?

 

Rozwiązanie to np. zakupy bezpośrednio od Twórców.

Dziś bardzo łatwo dotrzeć do rękodzielników, którzy np. odnawiają stare meble. Internet to potęga! Fajnie też poznać człowieka, zwyczajnie z nim pogadać, zobaczyć jak pracuje, dopytać skąd pochodzą materiały z których powstają te wyjątkowe przedmioty … i zacząć tworzyć ich historię.

 

A może warto dopisać kolejny rozdział historii przedmiotu, który leży zakurzony, gdzieś na strychu w domu Twojej babci?

Może sama / sam dasz drugie życie zapomnianym meblom?

Może spróbujesz samodzielnie odnowić np. krzesło, które od wielu lat jest w Twojej rodzinie? To świetny sposób na urozmaicenie Twojego wnętrza. Takie wyjątkowe i często niepowtarzalne przedmioty nadają charakter przestrzeni. Tworzą tożsamość Domu, który staje się naznaczony obecnością jego mieszkańców.

Na rzeczy, którym poświęci się czas, aby je naprawić, patrzy się zupełnie inaczej, bo przywołują one pewne wspomnienia i związane z nimi emocje, a im więcej pozytywnych myśli w głowie tym łatwiej przecież żyć na co dzień.

Uwielbiamy stare przedmioty … właśnie za tą opowieść i energię, którą noszą w sobie. Może czasem warto zainwestować w dobrej jakości rękodzieło, któremu czas doda szlachetności i posłuży kolejnym pokoleniom?

 

Zmysł wzroku, dla nas ludzi jest chyba najważniejszy. To za jego pomocą „ogarniamy świat” - mniej lub bardziej świadomie i uważnie.

Warto zadbać o to, co ma się w jego zasięgu.

 

Przestrzeń, która Cię otacza ma znaczenie. Może wspierać lub 'dołować'.

Warto świadomie i z 'uważnością' wybierać przedmioty, na które patrzysz każdego dnia.

 

----------------------------------------

Czy ten artykuł przypadł Ci do gustu? Jest w nim coś, co zainteresowało Cię szczególnie? Masz jakieś pytania? A może Twój punk widzenia jest zupełnie inny?
Zostaw swój komentarz poniżej lub podziel się tym artykułem z innymi.

Dziękuję!

 

Komentarze

Komentarz
  • polub / udostępnij:
  • facebook.com
Facebook