Masz pytanie?

16/11/2017

 

Układ funkcjonalny – czyli klucz do sukcesu.

Kolor ścian, 
tapeta, 
dywan,
meble, 
domowe tekstylia takie jak poduszki, zasłony, koce, 
ulubione dodatki: obrazy, figurki, flakony, świece, lampy itd.

to doskonałe i proste narzędzia do spersonalizowania i dekorowania wnętrza. Wszyscy je znamy. Dzięki tym elementom wyposażenia domowa przestrzeń robi się “wydotykana”  … pod warunkiem, że poświecimy swój czas i zaangażujemy się w ich wybór :-)

Bardzo lubię to określenie. Wnętrze musi być “wydotykane”, aby stało się w pełni “oswojone” i zamieszkane, spójne z jego mieszkańcami, z ich energią. W takiej “wydotykanej” przestrzeni czujemy się jak w domu a nie jak w hotelu. O takiej przestrzeni mówimy DOM. Taką przestrzeń pamiętamy z dzieciństwa. 
Wnętrze musi być “wydotykane” aby nabrało indywidualnego charakteru i stylu.

Zanim jednak pobiegniecie do sklepów wnętrzarskich warto poświecić czas na Układ Funkcjonalny czyli tak naprawdę analizę tego, w jaki sposób będziecie korzystać ze swojego domu czy mieszkania. Pozwoli to uniknąć czasami nie do końca trafionych zakupów.

Układ Funkcjonalny to nic innego jak rozplanowanie dostępnej przestrzeni mieszkania lub domu tak, aby wygospodarować wygodne miejsce na wszystkie czynności, które będziecie wykonywać w tej przestrzeni. Ktoś powie: nic prostszego. Kuchnia, łazienka, salon, sypialnia. Tego mi trzeba. Nad czym się tu zastanawiać?

Z mojego doświadczenia wynika jednak, że to gdzie będą drzwi, albo jaki kształt będzie miała ścianka działowa jest bardzo istotne bo ma to bezpośredni wpływ na funkcjonalność przestrzeni. Zazwyczaj rozwiązania oferowane przez deweloperów są najprostszą i najtańszą opcją, która jest zgodna z obowiązującymi przepisami budowlanymi. W zasadzie w każdym przypadku można poprawić funkcjonalność mieszkania i dostosować je do indywidualnych potrzeb jego mieszkańców. Ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać każdy m², za który przecież płaci się duże pieniądze.
Układ Funkcjonalny można też zaplanować tak, aby mieszkanie czy dom można było łatwo zmienić w przyszłości i dostosował do nowych okoliczności. 

Przykład?
Na rynku pierwotnym dostępnych jest wiele mieszkań gdzie salon połączony jest z kuchnią, a oprócz tego jest jeszcze osobno wydzielona sypialnia. Jest to fajne rozwiązanie dla młodej pary, która zaczyna wspólnie mieszkać.
Po pewnym czasie pojawia się jednak potrzeba wydzielonego dodatkowego pokoju. Tzw. pokój przechodni to zazwyczaj kłopot. Zwłaszcza gdy chce się mieszkanie wynająć studentom. Bardzo często można temu zaradzić odpowiednio planując układ funkcjonalny, który da możliwość łatwej zmiany aranżacji i dostosowania mieszkania do nowych potrzeb. 
Wyeliminowanie pokoju przechodniego (połączonego z kuchnią) zdecydowanie podnosi wartość mieszkania na wynajem.

Aby dokładniej zrozumieć jak to wszystko działa najlepiej przeanalizować konkretny projekt :-)

Bardzo nie lubię mówić: 'Klient' albo 'Inwestor' o osobach, którym pomagam w tworzeniu ich domowych przestrzeni.
Na potrzeby tego wpisu umówmy się więc, że właściciel tego przykładowego mieszkania to młody mężczyzna z konkretnymi planami – Pan A, który właśnie kupił swoje pierwsze mieszkanie, ale nie myśli o nim jak o miejscu na cale życie. Jeszcze nie ma rodziny, ale chciał jakoś zainwestować pieniądze. Na początku będzie mieszkał tu sam, potem z przyszła żoną. Chciał mieć nowoczesne mieszkanie, w którym wygodnie będzie mógł oglądać mecze z kolegami :-). Docelowo chciałby to mieszkanie wynajmować studentom.
Od dewelopera otrzymał taki oto rysunek.

Po rozmowie z Panem A i zadaniu odpowiednich pytań byłam gotowa do analizy istniejącego układu funkcjonalnego mieszkania. Aby to zrobić, najprościej zacząć od próby sensownego umeblowania mieszkania niezbędnymi sprzętami.
Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda OK. Duże pokoje, duża łazienka... Wszystko powinno się zmieścić!

Oto jak wygląda rzut po próbie narysowania podstawowych mebli.

A jakie są oczekiwania Pana A?

Oto lista istotnych kwestii dotyczących mieszkania, która powstała po naszej rozmowie.
1. Reprezentacyjna duża łazienka .
2. Sypialnia z podwójnym łóżkiem i dużą szafą.
3. Kuchnia z barem i hokerami.
4. Wygodne miejsce do oglądania TV (duży telewizor na ścianie)
5. Szafa w przedpokoju.
6. Możliwość wydzielenia w przyszłości dwóch niezależnych pokoi – przygotowanie do wynajmu mieszkania studentom.

Hmm... Jak te oczekiwania można zrealizować w mieszkaniu, które właśnie kupił Pan A?

Spróbujmy coś poprawić.

W budynku wielorodzinnym niestety są pewne ograniczenia, z których trzeba sobie zdawać sprawę. Nie można na przykład zmienić lokalizacji pionów instalacyjny ani zmieniać układu i wielkości okien. Są to element które musimy zachować. Trzeba też pamiętać o elementach konstrukcyjnych (ściana nośna, filar itp.) ale zazwyczaj nie znajdują się one w mieszkaniach o relatywnie małej powierzchni.

W tym konkretnym przypadku układ funkcjonalny zależny jest od pionu instalacyjnego, okien i grzejników.

Pan A jest bardzo wymagający, dlatego powstało kilka wersji nowego układu funkcjonalnego jego mieszkania. Ja przedstawię tylko dwa z nich.

Czasem nadmiar nie jest dobry, bo bardzo trudno podjąć decyzję :) Trzeba ustalić priorytety. Przyjąć pewne założenia. 

Na tym etapie zadaję bardzo dużo różnych, często zaskakujących pytań, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Zobaczcie jakie możliwości kryje w sobie mieszkanie Pana A.

Po kilku modyfikacjach okazało się ze to jest całkiem fajne i ustawne mieszkanie :)

Oczywiście, każdy może znaleźć coś, co nie do końca będzie się podobać w zaproponowanych układach funkcjonalnych. 
No bo przecież takie wchodzenie od razu do kuchni jest mało praktyczne … 

To prawda – taka kuchnia nie zadowoli kogoś kto dużo gotuje, ale świetnie sprawdzi się jako wspólna przestrzeń w mieszkaniu studenckim, albo miejsce do przygotowania drinków na męskie oglądanie meczu - a takie właśnie były wymagania Pana A

Takie rozwiązanie daje możliwość maksymalnego wykorzystania powierzchni. Dzięki temu znika przedpokój, który pełni jedynie funkcję komunikacyjną. Jednoprzestrzenne wnętrza, bez wydzielonych korytarzy dają zupełnie inne poczucie przestrzeni i można je zaaranżować w bardzo ciekawy sposób. 

Źródło: Homebook - EG Projekt

Może czasem warto wyjść poza utarty schemat tzw. mieszkania rozkładowego?

Istotny jest także fakt, że dzięki zmianie lokalizacji drzwi do sypialni powstało w niej dużo miejsca na szafę, biurko lub inną zabudowę meblową dostosowaną do indywidualnych potrzeb. 
Zabudowa szaf w przedpokoju, która powstała dzięki odpowiednio ukształtowanym wnękom to także dodatkowe miejsce do przechowywania, które nie rzuca się w oczy i pozwala uniknąć szafy wstawionej do przedpokoju, która w przestrzeni wąskiego korytarza zawsze stanowi pewnego rodzaju przeszkodę.

Pamiętajcie, że życie to sztuka wyboru :) Najważniejsze żeby podejmować świadome decyzje zgodne z indywidualnymi upodobaniami i potrzebami. 

 

Dla Pana A miałam możliwość wykonania pełnego projektu wnętrza . Zdjęcia z realizacji można zobaczyć tutaj: Hol  Kuchnia - Salon
Jak Wam się podoba?
Czerwone szafy oczywiście zostały wykonane na wymiar, ale szafki kuchenne kupiono w IKEA.

 

A jaki potencjał kryje w sobie Twoje mieszkanie?

Spróbuj spojrzeć na nie krytycznym okiem i zastanów się co można w nim poprawić.
Aby ułatwić Ci zadanie przygotowałam dla Ciebie garść przydatnych informacji jak się za to zabrać.

 

Krok 1
Zrób inwentaryzację swojego mieszkania, tzn. narysuj jego aktualny rzut w skali 1:100.
a. Weź kartkę w kratkę i załóż że 1cm na rysunku odpowiada 1 m w rzeczywistości.
b. Zmierz zewnętrzne ściany swojego mieszkania i je narysuj
c. Zmierz i nanieś na rysunek pozycje ścianek działowych
d. Sprawdź wymiary okien oraz drzwi i dorysuj je w odpowiednich miejscach
e. Sprawdź gdzie są piony instalacyjne (kanalizacja, doprowadzenie wody, licznik), grzejniki itp.  i dodaj je do rysunku.

Gotowe ?!

 

Krok 2
Teraz czas na szukanie możliwości zmiany. Ale co zmienić? Zastanów się najpierw co Ci najbardziej przeszkadza w użytkowaniu Twojego  mieszkania, albo czego Ci w nim brakuje, aby żyło Ci się łatwiej?

Oto kilka najczęstszych problemów:


A. Brak miejsce na przechowywanie – szafy

Pomocne fakty:
Typowa szafa ma 60 cm głębokości
W małych sypialniach miejsce na szafę powinno być za drzwiami. Może przesunięcie drzwi rozwiąże Twój problem małej szafy?
W wąskim przedpokoju sprawdź czy możesz gdzieś zaplanować wnękę na szafę.
Warto też wykorzystać na szafę całą dostępną wysokość pomieszczenia. W górnej części przechowujemy oczywiście rzadziej używane rzeczy. W innym przypadku na szafie “ląduje” walizka, a pokój sprawia wrażenie zagraconego. Najprościej jeśli wykona się szafę na zamówienie, albo wybierze możliwie najwyższą z tych dostępnych od ręki – to oczywiście rozwiązanie pośrednie, ale zawsze coś :-) 

 

B. Mała kuchnia – dodatkowe szafki + miejsce na stół

Pomocne fakty:
Wykorzystaj całą wysokość pomieszczenia i zrób szafki wiszące do samego sufitu. Takie rozwiązanie sprawi, że w szafkach pod sufitem znajdziesz miejsce na rzadziej używane rzeczy jak np. termosy, roboty kuchenne – jeśli pieczesz ciasta tylko na święta ;-), kieliszki do szampana, dodatkowy zestaw talerzy dla gości itp. 
Jeśli Twoje szafki nie sięgają sufitu to znaczy, że teraz mieszka tam tylko kurz, a mogą Twoje kuchenne przybory :-) 

Oto przykłady takiego rozwiązania, które można stworzyć nawet z szafek IKEA.

Wykorzystaj też fakt, że blat kuchenny ma wysokość 85-90cm.  Jest więc wyższy niż stół, który ma ok. 75cm wysokości i dodatkowo jest mobilnym sprzętem. Zamiast wysokiego blatu barowego i hokerów można użyć stołu który będzie częściowo wsunięty pod blat kuchenny, a wysuwany gdy będzie potrzebny stół dla większej ilości osób. To dobre rozwiązanie dla tych którzy wolą jeść posiłki przy stole a na barowym stołku :-) Stół pełni także funkcję dodatkowego blatu roboczego w trakcie przygotowania posiłku, co byłoby trudniejsze gdyby stał osobno otoczony krzesłami.

C. Miejsce na pralkę. Trudno wyobrazić sobie życie bez pralki. Jednak raczej każdy chce ją ukryć tak, by mieć ładną reprezentacyjna łazienkę. Już niebawem każdy będzie mógł samodzielnie zdecydować, gdzie umieścić ten potrzebny każdemu wynalazek! Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami pralka w mieszkaniu powinna znajdować się w łazience... 

Mam nadzieję, że już niedługo taką zabudowaną pralkę będzie można legalnie umieścić nie tylko w łazience :)

Pomocne fakty:
Pralka ładowana od przodu pozwala zamknąć ja w szafie przez co staje się mniej widoczna.
Takie rozwiązanie tworzy dodatkowe miejsce do przechowywanie także nad pralką. 


Czy pojawiły Ci się w głowie jakieś nowe rozwiązania i pomysły, które będziesz mogła / mógł zastosować w swoim domu aby poprawić jego funkcjonalność?


Jako architekt z pełnymi uprawnieniami do wykonywania tego zawodu muszę zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię związaną z obowiązującymi przepisami. 
Niektóre zmiany wprowadzane w mieszkaniu mogą wymagać stosownych zgłoszeń i pozwoleń. 
Czasami też rozwiązania, które widzimy np. u znajomych lub w popularnych programach telewizyjnych nie są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. Warto mieć tego świadomość... by podejmować świadome decyzje :)
Sztandarowym przykładem, gdzie przepisy nie nadążają za nowymi możliwościami technicznymi i estetycznymi jest lokalizacja pralki w mieszkaniu oraz aranżacja kuchni w kawalerce.

Mam nadzieję, że te niekiedy absurdalne przepisy, które pamiętają czasy PRL-u, niebawem zostaną zmienione, dzięki czemu będzie można legalnie mieszkać 'po swojemu' :-)

 

----------------------------------------

Czy ten artykuł przypadł Ci do gustu? Jest w nim coś, co zainteresowało Cię szczególnie? Masz jakieś pytania? A może Twój punk widzenia jest zupełnie inny?
Zostaw swój komentarz poniżej lub podziel się tym artykułem z innymi.

Dziękuję!

 

Komentarze

Komentarz
  • polub / udostępnij:
  • facebook.com
Facebook