Masz pytanie?

25/03/2018

 

SLOW HOME 

 

Wszystko zaczęło się od SLOW FOOD...
… a potem, SLOW MOVEMENT zaczął POWOLI docierać do innych obszarów życia... 


...
SLOW LIFE
...
SLOW TRAVEL
...
SLOW FASHION

 

Dużo tego SLOW w internecie można znaleźć. 
Może to chwilowa moda? Może chwyt marketingowy? 
Nie wiem. 
Faktem jest, że to się dzieje i myślę, że warto się temu przyjrzeć i być może znaleźć coś dla siebie.

Istnieje też oczywiście SLOW HOME 
To zagadnienie interesuje mnie, jako architekta, w szczególny sposób.

Ciekawe informacje na temat projektowania SLOW znalazłam w książce pt. „What's wrong with this house?”, której autorami są kanadyjscy architekci John Brown i Matthew North.
Tytuł książki, czyli w dosłownym tłumaczeniu: „Co jest nie tak z tym domem?” odstrasza i ma raczej negatywny przekaz. Zakłada bowiem, że być może dom w którym mieszkasz, albo mieszkanie które zamierzasz kupić ma jakieś ukryte wady … cokolwiek miałoby to oznaczać, przyznasz chyba, że to mało radosna wiadomość. 
Czy na pewno warto sięgnąć po taką książkę? 
Dużo przyjemniej ogląda się przecież piękne zdjęcia idealnie zaaranżowanych wnętrz i dobrze zaprojektowanych domów, w których życie po prostu musi być perfekcyjne … 

Jednak wbrew marketingowej logice ta książka powstała i została wydana pod takim właśnie tytułem. Jej autorzy postanowili zmierzyć się z codziennością, która nie zawsze wygląda jak zdjęcie z kolorowego czasopisma. Ich intencją było skierowanie uwagi czytelnika na zupełnie inny sposób myślenia o domu.
W tym kontekście DOM to nie są tylko cztery ściany i dach z ładną dekoracją na zewnątrz i wewnątrz. 

Aby świadomie budować swoją przestrzeń niestety trzeba czasem przyjrzeć się jej 'ciemnej stronie'. Zauważyć i nazwać to co Ci przeszkadza, to co Ci się nie podoba, innymi słowy – zauważyć problem, który występuje w Twoim najbliższym otoczeniu. 
To pierwszy, być może mało przyjemny, ale niezbędny krok. 

Kolejny - to Zmiana, która aby miała realny wymiar i znalazła odzwierciedlenie w Twoim codziennym życiu, musi być świadoma. Musi wynikać z Twoich indywidualnych potrzeb i przemyśleń na temat tego jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie w Twoim Domu. Jak chcesz aby Twój Dom funkcjonował.


Filozofia SLOW HOME to postrzeganie domu i jego otoczenia jako pewnej całości, która sprawia, że życie staje się łatwiejsze, bardziej przyjemne i nabiera nowej jakości. Takie holistyczne podejście do projektowania domu ukierunkowane jest nie tylko na indywidualne potrzeby jego mieszkańców, ale uwzględnia także wpływ budynku na środowisko naturalne, jak również jego najbliższe otoczenie. 

Aspekt ekologiczny w kontekście SLOW HOME związany jest z szeroko rozumianym zdrowym stylem życia. Z jednej strony dotyczy on konkretnego mieszkańca domu, a z drugiej wpływu jaki ten dom ma na środowisko naturalne.
Wykorzystywanie nietoksycznych materiałów budowlanych, wznoszenie domów pasywnych, ekologicznych, energooszczędnych, stosowanie odnawialnych źródeł energii – to najważniejsze i najbardziej oczywiste hasła związane z eko-budownictwem. 

Najbliższe otoczenie także nie może zostać pominięte. Jednak ładny widok z okna to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. W codziennym życiu odległość do sklepu, do szkoły, do pracy mają bardzo istotne znaczenie. Warto sprawdzić także czy dany obszar objęty jest  Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i jakie inwestycje mogą być realizowane w sąsiedztwie Twojego przyszłego domu.  Pamiętaj również, że Twoje najbliższe otoczenie to też sąsiedzi, którzy nie muszą być przecież anonimowi. 

Dla każdego, kto buduje swój dom lub kupuje mieszkanie najważniejsza jest chyba jednak ta najbliższa, wydzielona ścianami prywatna przestrzeń, która tworzy taki indywidualny mikrokosmos i warto poświęcić czas żeby było to miejsce, które odpowiada indywidualnym potrzebom


SLOW HOME to wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie, w zgodzie ze sobą i ze swoimi indywidualnymi wartościami. 

Przestrzeń, w której się budzisz;
przestrzeń, w której pracujesz;
przestrzeń, w której bawią się i uczą Twoje dzieci;
przestrzeń, w której żyjesz na co dzień;
Twój widok z okna;
Toja droga do pracy czy sklepu;
Twoi sąsiedzi -
mają ogromy wpływ na JAKOŚĆ Twojego codziennego życia. 


Kanadyjscy architekci John Brown i Matthew North w 10 punktach przedstawili najważniejsze zagadnienia, których analiza pomaga w świadomym wyborze miejsca do mieszkania i jego funkcjonalnej aranżacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb tak, aby poprawić JAKOŚĆ codziennego życia.

10 kroków do SLOW HOME według John Brown & Matthew North

 

 

10 kroków do SLOW HOME 

1.  Lokalizacja
2.  Orientacja
3.  Organizacja
4.  Strefa Wejściowa
5.  Strefa Dzienna - Salon
6.  Kuchnia
7.  Jadalnia
8.  Strefa Nocna - Sypialnie
9.  Łazienka
10.  Pomieszczenia Pomocnicze

 

Sposób życia w Kanadzie różni się od tego jak żyjemy w Polsce. Wynika to z różnic kulturowych, społecznych, geograficzny, klimatycznych, ekonomicznych. Powyższe punkty to jedynie wstęp do rozważań jak znaleźć lub zbudować SLOW HOME w Polsce. 

W kolejnych wpisach nieco dokładniej zajmę się wymienionymi zagadnieniami. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia pomogą Ci w Twoich indywidualnych poszukiwaniach. 

 

----------------------------------------

Czy ten artykuł przypadł Ci do gustu? Jest w nim coś, co zainteresowało Cię szczególnie? Masz jakieś pytania? A może Twój punk widzenia jest zupełnie inny?
Zostaw swój komentarz poniżej lub podziel się tym artykułem z innymi.

Dziękuję!

 

 

 

Komentarze

Komentarz
  • polub / udostępnij:
  • facebook.com
Facebook