Masz pytanie?

27/08/2017

 

JAKOŚĆ... czyli co?

 

Co mam na myśli pisząc o Jakości i jej indywidualnym poszukiwaniu w najbliższym otoczeniu oraz codziennym życiu?


Być może niektórzy z Was znają kampanię reklamową banku HSBC sprzed kilku lat opartą na fakcie, że życie jest nieobiektywne.

Dla przypomnienia niektóre plakaty z tej kampanii.

 reklama banku HSBC

Nie ma jednego idealnego rozwiązania dla każdego, ale każde ‘dobre rozwiązanie’ to takie, które jest dopasowane do konkretnej osoby i jej potrzeb … jak ubranie szyte na miarę.

Podobnie jest z Jakością, która moim zdaniem nie jest obiektywna - to znaczy, że każdy z nas postrzega ją trochę inaczej.
Najważniejsze, żeby zdawać sobie z tego sprawę i jednoznacznie zdefiniować swoją Jakość w oparciu o swoje indywidualne wartości, potrzeby, upodobania i ... kaprysy :-) Taki osobisty punkt odniesienia kieruje naszą uwagę w stronę Jakości, przez co zwracamy na nią uwagę na co dzień. To zaś daje możliwość świadomego wpływania na Jakość codziennego życia.

W uproszczeniu życie każdego z nas to ludzie, miejsca no i oczywiście my sami :-). 
Tworzymy z innymi różnego rodzaju relacje, a wszystkie czynności wykonujemy natomiast w jakiejś przestrzeni. Na Jakość Życia składa się więc:

  • aspekt duchowy / emocjonalny związany z relacjami i uczuciami,
  • aspekt fizyczny czyli wszystko to, co dotyczy ciała, a więc zdrowie fizyczne, ale także wszystkie materialne rzeczy, których potrzebujemy na co dzień,
  • aspekt miejsca a więc to, co nas otacza.

Wszystkie te elementy pozostają ze sobą w stałej relacji i na siebie oddziałują. Nie da się żyć skupiając tylko na jednym z nich. Oczywiście należy dążyć do harmonii i równowagi. Efektem wypracowanego balansu na wszystkich tych trzech płaszczyznach jest optymalna Jakość Życia.

www.my-quality.pl

Ja oczywiście skupię się na aspekcie miejsca i tym w jaki sposób przestrzeń, w której przebywamy na co dzień, wpływa na pozostałe dwa elementy: aspekt fizyczny i duchowy, a także na tym co zrobić, aby nasze najbliższe otoczenie miało pozytywny wpływ na Jakość codzienności.

Wszystko to jest dość oczywiste, prawda? Na czym więc polega ta 'nieobiektywność jakości', o której wcześniej wspomniałam? 

Najprostszy przykład, który od razu pojawił się w mojej głowie to mieszkanie w mieście i na wsi. 
Niektórzy nie wyobrażają sobie życie w zatłoczonym mieście, w małym mieszkaniu z widokiem na inny blok. Dla innych niedopuszczalne są codzienne, godzinne dojazdy do pracy, najbliższy sklep do którego zawsze trzeba jechać samochodem i niekończące się prace porządkowo–remontowe wokół własnego domu.

Czy Jakość Życia jest więc wyższa w mieście czy na wsi?  ... Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy czasem zadał sobie odpowiedznie pytania i podejmował świadome decyzje. 
Poznanie swoich potrzeb, priorytetów, wartości, umiejętność życia w zgodzie z samym sobą to klucz do tego, aby świadomie podnieść Jakość codziennego życia

Każdy może to zrobić :-)

 

Plakaty HSBC zwracają uwagę także na to, że te same rzeczy mogą być różnie postrzegane przez różne osoby. Często w  odmienny sposób. 
Dwie osoby patrząc na ten sam obraz klasyfikują go zupełnie inaczej.

 

 reklama banku HSBC

W zasadzie każdy z nas dąży do podniesienia Jakości swojego życia.

W jaki sposób?
Chcemy otaczać się wysokiej jakości przedmiotami, korzystać z wysokiej jakości usług, spożywać wysokiej jakości jedzenie. Pomysłów jest wiele...
Jakość kojarzy się z luksusem.
Luksus natomiast, w uproszczeniu, kojarzy się zazwyczaj z drogimi, markowymi przedmiotami… Czy jednak jest to słuszne przekonanie?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić coś co znasz z reklamy, a potem być rozczarowanym tym zakupem, bo oczekiwałeś / oczekiwałaś czegoś lepszego? Brzmi znajomo?
Pewne wyobrażenie jakości i luksusu, wykreowane w Twojej głowie np. przez reklamę zwyczajnie legło w gruzach w zderzeniu z rzeczywistością… i Twoim standardami.

To co jest luksusowe i wysokiej jakości dla mnie, wcale nie musi być dla Ciebie...

Wolisz wakacje na 'luksusowym jachcie' czy w 'luksusowym namiocie'? ;-)

 reklama banku HSBC

 

Luksus to umiejętność życia w zgodzie z samym sobą... niezależnie od tego co podpowiadają np. reklamy i kolorowe gazety.

Jakość takiego życia czujesz każdego dnia :-)

Warto więc zastanowić się czym jest Jakość dla Ciebie i zbudować sobie taką indywidualną definicję opartą na własnych przemyśleniach, doświadczeniach, wartościach itd. Z takim osobistym punktem odniesienia łatwiej podejmuje się decyzje, a co ważniejsze, zazwyczaj są to dobre decyzje, bo w 100% Twoje :-)
Taki osobisty punkt odniesienia jest bardzo ważny także w procesie projektowania domu czy aranżacji wnętrza. Pewne decyzje podejmuje się przecież na wiele lat i naprawdę warto, aby to były świadome decyzje, a nie tylko bierna kopia aktualnych trendów.

Zachęcam do poszukiwania i definiowania swojej Jakości.

Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia, będące efektem ponad 10 lat projektowania dla różnych osób, będą dobrym punktem wyjściowym do Twoich indywidualnych poszukiwań

----------------

Czy ten artykuł przypadł Ci do gustu? Jest w nim coś, co zainteresowało Cię szczególnie? Masz jakieś pytania? A może Twój punkt widzenia jest zupełnie inny?
Zostaw swój komentarz poniżej lub podziel się tym artykułem z innymi.


Dziękuję!

 

Komentarze

Komentarz
  • polub / udostępnij:
  • facebook.com
Facebook